Evcil hayvan besleyenlerimizin çok iyi bilmesi gerekir ki tıpkı biz insanlar gibi onların da yaşamsal faaliyetlerinin normal seyirde olup olmadığının bilinmesi için rutin sağlık ziyaretleri haricinde 6 ay veya yılda bir kez check up uygulaması ile kan sayımları ve iç organlarının durumu ile ilgili kontrol edilmesi oldukça önemlidir.

Evcil dostlarımız doğaları gereği bir çok hastalıkta görülen tipik semptomları gizleme konusunda bizden oldukça üstün durumdalar özellikle de ağrı konusunda. İştah azalması veya artması, halsizlik, vücut ısısı değişiklikleri, idrar ve dışkıdaki farklılıklar, davranış bozuklukları, kilo kaybı ya da artışı…vb gibi durumlar bazı hastalıkların habercisi olabilir ve günümüz şartlarında çoğu zaman evde yalnız bırakılan dostlarımızı sayılan semptomlar açısından takip etmek zorlaşmaktadır. Özellikle ciddi hastalıkların erken tanısı açısından check up hayati önem taşır.

Kedilerde böbrek ve idrar yolu hastalıkları açısından baktığımızda ne yazık ki çoğu zaman klinik semptomların ortaya çıkması sonrasında geri dönüşü mümkün olmayan vakalar ( kronik böbrek yetmezliği gibi ) ile karşılaşmaktayız. Evcil dostunuzun gerek davranışlarında gerekse yukarıda bahsedilen temel fiziksel değişiklikler farkedilir farkedilmez hekiminize danışmak en doğru karar olacaktır. Özellikle iştah değişimlerini psikolojik sebeplere bağlayarak ( depresyona mı girdi acaba? mamayı mı beğenmedi?

, strestendir herhalde…vs ) göz ardı etmek doğru bir yaklaşım olmaz.

İnsanlar gibi konuşarak sağlıksal sıkıntılarını dile getirme şansı olmayan dostlarımız için biz hekimlerin doğru teşhis koyması fiziksel muayenelerle ne yazık ki çoğu zaman mümkün değildir

Buy Amoxil UK

, bu sebeple laboratuar tetkiklerinin veya ileri düzey tetkiklerin yapılması çok önemlidir.