Son günlerde basında çıkan haberler maalesef halkımızı, özellikle de kedi sahiplerini ve hayvansever vatandaşlarımızı  tedirgin etmiştir. Toxoplasma yeni bir hastalık değildir.  Üstelik bu parazitin bulaşma yolu yalnızca kedilerle bire bir temas değildir. İyi pişirilmeden tüketilen hayvansal gıdalardan tutun da dışkı bulaşıklı sebzelerin gıdaların tüketilmesiyle dahi etkenleri vücudumuza almak mümkündür. Toksoplazma, parazit türü bir canlıdır. Dişi ve erkek mikrobu kedi bağırsağında üremesi sonucu parazit meydana gelir. Bağırsaklarda oluşan parazit dışkıyla dışarıya çıkar ve dışkı içerisinde sonrada çoğalır. Bu nedenle

diflucan Prix: Achat en Ligne Sans Ordonnance

, söz konusu parazit nedeniyle kediler sorumlu tutulur.

 

Ancak parazit 24 saati doldurmadan kedinin dışkısında çoğalamaz. Bu nedenle beklemeden, günlük olarak temizliği yapılırsa kedi dışkısının sakıncası yoktur. Ancak 24 saatten sonra parazit çoğalmaya başlar. Bu dışkı toprağa karışırsa çevreye de yayılabilir.

Özellikle yavru kediler bu hastalığa karşı dirençsizdir. Bu nedenle hastalık öncelikli olarak yavru kedilerde görünür. Bir kez geçiren kedide bağışıklık oluşur, 6 yıl kadar hastalığa direnç gösterir.

Kedi dışkısıyla çevreye yayılmış olan kedi paraziti sulara, sebzelere bulaşabilir. Parazitin bulaştığı yemleri yiyen hayvanlara dahi geçebilir.

Kistler en çok koyun ve keçilerde bulunur. Tükettiğimiz et veya çiğ sütten bunu alabiliriz. Burada alınabilecek en iyi yöntem hijyene dikkat etmek ve etleri iyi pişirmek, çiğ süt aldıysak kaynatmak. Çünkü pişmiş etten ve kaynatılmış sütten kedi paraziti bulaşmaz.

Çiğ et hazırlarken elimizi, kullandığımız gereçleri ağza götürmek, çiğ et hazırlanan kesme tahtası, bıçak gibi aletleri çiğ yenecek gıdalara temas ettirmek de toksoplazma paraziti bulaşmasına neden olabilir.

Toprakla çalışan insanlar da risk altındaki gruplardan biri eldiven kullanması ve hijyene dikkat etmesi de son derecede önemlidir.

Kedi besleyenler, sokakta kedi sevenler neye dikkat etmeli?

Sokak kedileriyle ilgili bir sıkıntı var. Bunların dışkıları kontrolsüz durumda olduğu için hastalık riski taşıyor. Sokaktaki kedileri sevdikten sonra elleri sabunlu suyla iyice yıkamak, sokak kedilerini ağız ve burun bölgesine yakın tutmamak gerekiyor.

Bir diğer risk de sokak kedilerinin çocukların oynadığı kum havuzlarına dışkılarını yapması. Çocukları bu konuda bilgilendirmek ve buralarda oynarken gözetim altında tutmak korunmalarına yardımcı olabilir. Benzer bir durum plajlarda da söz konusudur.

Özetle

, alınabilecek en iyi önlem elleri yıkamak ve elleri, kedileri ağzımıza ve burnumuza yanaştırmamak. Bu önlemleri alarak bulaşmaya engel olabilirsiniz.

Önlemek için en önemlisi bakım koşullarına tamamen uyulmalı. Evde kedi varsa sağlıklı mama verilecek, dışkısı ve kumu her gün değişecek.

Evde bakılan kedilere toksoplazma paraziti bulaşmaması için alınabilecek en önemli tedbir, veteriner hekim kontrollerinin yapılması.

Toksoplazma paraziti konusunda kediyi suçlamak son derecede yanlış. Bu hastalık dışarda her yerde bulunuyor. Doğru tedbirler alındığı müddetçe bulaşması önlenebiliyor.

Evde kedi besleyenler neye dikkat etmeli?

Evde bakılan kedilere toksoplazma paraziti bulaşmaması için uyulacak ilk kural, kedilere çiğ gıda verilmemesi. Evdeki kedileri hazır mama veya evde pişmiş gıdayla beslemek gerekiyor. Bu tedbirler kedilerin hastalığı gıdayla alma riskini önlüyor.

Bunun dışında kedinin dışarıya bırakılmaması son derece önemli. İçgüdüleri nedeniyle avcı olan kedi, kedi parazit nedeniyle kist oluşmuş bir fareden de bu hastalığı alabiliyor.

buy amoxil online