Merhabalar,

Bu hafta kedi ve köpeklerde sık rastlanılan alt üriner sistem hastalıkları hakkında bazı bilgiler paylaşacağız.

Üriner sistem; böbrek-üreterler-idrar kesesi-üretra ‘dan oluşan bir sistem olup bu yapılarda görülen başlıca sıkıntılar sıklıkla idrar taşları, üriner kanal enfeksiyonları, idrar kesesi enfeksiyonları ( sistit ), idrar kanalındaki tıkanmalar, tümörler olabilir. Tüm bunların dışında çok daha spesifik hastalıklar da elbette görülmektedir fakat burada daha çok enfeksiyonlar, ürolith dediğimiz taşlar ve daha mikro yapıdaki sütrivit veya oksalat kristalleri gibi en sık karşılaştığımız rahatsızlıklardan bahsedeceğiz. Sözü geçen hastalıklar içinde kristaller ve taşlar yüksek oranda kalitesiz mamalar ve dengesiz beslenme ile ortaya çıkabileceği gibi, genetik, yetersiz su tüketimi gibi sebeplerle de ortaya çıkabilir. Sistit dediğimiz idrar kesesi enfeksiyonları ise kristal ve ürolithler, bakteriyel – viral etkenler, idiyopatik kaynaklı olabilir.

Alt üriner sistem hastalıklarında idrar yapmada güçlük, ağrı hissi,idrarda kan görülmesi şekillenebileceği gibi idrar volümünde ve idrar yapma sıklığında artış veya azalma hatta hiç idrar yapamama

, idrarda renk ve koku değişikliği gibi bazı makroskobik değişikliklere yol açabileceği gibi bazı tanısal testler ile ortaya konulabilecek değişikliklere de yol açmaktadır.

Özellikle sizlerin evde gözlemleyebileceği en önemli değişiklikler:

1. Her zamankinden fazla su tüketme ve sık idrara çıkma
2. Kum kabının yeterince veya hiç ıslanmamış olması
3. Farklı yerlere idrar yapma
4. Kum kabında uzun süre bekleme
5. Damla damla idrar yapma
6. Erkek kedilerde devamlı penisi yalama
7. İdrar kaçırmaya bağlı olarak genital bölgede ıslaklık ve idrar kokusu
8. İdrarda kan veya renk değişikliği

Yukarıda yazılı belirtilerden bir veya bir kaçının bir arada görüldüğü durumlarda can dostunuzu mutlaka veteriner hekiminize götürmelisiniz. Aksi takdirde bahsedilen hastalıklara bağlı olarak özellikle idrar kanalında oluşabilecek tıkanmalar sebebiyle idrar kesesi sürekli dolmaya başlar bu da ilk önce ağrıya

buy generic levitra

, ilerleyen durumlarda kanda üre ve diğer toksik maddelerin birikmesine hatta böbrek hastalıklarına dahi sebep olabilir.